Jump to content

- Gamemode - MYSQL R39-4 Simple -.

GF Catalin.
 Share

Recommended Posts

Salut va dispun in acest topic un gamemode simplu pe MYSQL R39-4 ideal pentru un server RPG.

Update-uri:

- A fost creata o baza de date, in aceasta baza de date se vor salva datele contului.

- A fost adaugat un sistem MYSQL pe versiunea R39-4 acesta va permite salvarea datelor.

- Adaugat pluginul WhirlPool care permite hashurarea parolelor in caz de serverul va fi spart.

- O mica eroare despre pluginul a fost rezolvata, eroarea consta in marimea hash-ului a fost marita la 129.

- Adaugat un sistem care protejeaza playerii impotriva Money-Hack-ului.

- Adaugat un procesor de comenzi: ZCMD.

- Adaugat sistemul de parametri: SSCANF2.

- Adaugat un sistem care ajuta la imbunatatirea serverului: STREAMER.

- Mersul ciudat a fost inlaturat.

- Banii pe care ii primeai cand faceai stunturi a fost dezactivat.

- Intrarile marcate cu galben au fost inlaturate.

- Playerii nu se vor mai vedea pe mapa.

- Numele unui player va aparea altui player daca acesta sunt apropiati la o distanta de 30 unitati.

- Adaugat un textdraw cu numele serverului si versiunea sa.

Edited by Baphomet.

Nu ai pluginul respectiv în calculator.

Imi spui te rog cum sa fac sa mi se salveze banii? am facut o comanda setmoney si mi reseteaza la 0. Probabil tu ai facut un sistem cu protectie anti hack de $$$, dar nu stiu cum sa rezolv.

Imi spui te rog cum sa fac sa mi se salveze banii? am facut o comanda setmoney si mi reseteaza la 0. Probabil tu ai facut un sistem cu protectie anti hack de $$$, dar nu stiu cum sa rezolv.

In baza de date te-ai uitat daca se salveaza banii?

In gm la saveplayerdata sau ce functie are, te-ai uitat daca are unde sa se salveze? .omg.

#define pCashx 1

La variabilele playerului pInfo sau cum ai tu adaugi: pCash

Facem o functie:

forward pUpdate(playerid, type);

public pUpdate(playerid, type);

{

new query[128];

new pName[MAX_PLAYER_NAME];

GetPlayerName(playerid, pName, sizeof(pName));
    {
        switch(type)
        {
          case pCashx:
           {
               format(query, sizeof(query), "UPDATE `users` SET `Money`='%d' WHERE `name`='%s'",GetPlayerCash(playerid), pName);
               mysql_query(SQL ,query);
           }
       }
    }  
 restul le rezolvi tu.

• 3 weeks later...

Salut va dispun in acest topic un gamemode simplu pe MYSQL R39-4 ideal pentru un server RPG.

Update-uri:
- A fost creata o baza de date, in aceasta baza de date se vor salva datele contului.
- A fost adaugat un sistem MYSQL pe versiunea R39-4 acesta va permite salvarea datelor.
- Adaugat pluginul WhirlPool care permite hashurarea parolelor in caz de serverul va fi spart.
- O mica eroare despre pluginul a fost rezolvata, eroarea consta in marimea hash-ului a fost marita la 129.
- Adaugat un sistem care protejeaza playerii impotriva Money-Hack-ului.
- Adaugat un procesor de comenzi: ZCMD.
- Adaugat sistemul de parametri: SSCANF2.
- Adaugat un sistem care ajuta la imbunatatirea serverului: STREAMER.
- Mersul ciudat a fost inlaturat.
- Banii pe care ii primeai cand faceai stunturi a fost dezactivat.
- Intrarile marcate cu galben au fost inlaturate.
- Playerii nu se vor mai vedea pe mapa.
- Numele unui player va aparea altui player daca acesta sunt apropiati la o distanta de 30 unitati.
- Adaugat un textdraw cu numele serverului si versiunea sa.

e fain :) si ms pt update la link-ul de azi

• 2 weeks later...
Update v0.2:

- Adaugate unele functii ce tineau de obiectele unui player: SetPlayerHoldingObject, StopPlayerHoldingObject, IsPlayerHoldingObject.

- Un bug rezolvat la functia OnAccountCheck ce tinea de camerea miscatoare.

- Un bug ce tinea de textdraw-urile la deconectarea playerului a fost rezolvat, bugul consta in aparitia unor textdraw-uri aiurea.

- Rescris sistemul de salvare a datelor de exemplu daca variabila era VIP acuma e pVip, a fost rescris datorita unei erori care afisa banii pentru money-hack.

- Adaugat stockul: SendAdminMessage prin acest stock se trimite un mesaj adminilor online, se foloseste pentru afisarea mesajelor pentru admini.

- Adaugat un mesaj automat pentru playerii ce tasteaza comenziile disponibile pentru admini, functia se numeste AdminOnly si returneaza urmatorul mesaj: "You are not allowed to use this command.".

- La publicul OnGamemoodeExit adaugat mysql_close() care inchide conexiunea MYSQL.

- Stockurile: CalculeazaTimp, Calculeazatimp2 au fost scoase.

- Money-Cheat imbunatatit si reparat.

- Un bug la resetarea baniilor la conectare reparat.

- Adaugat o functie: ClocKupdate aceasta updateaza ora serverului.

- Adaugate 2 textdraw-uri care afiseaza data si ora a serverului.

- Un bug rezolvat care consta in incurcarea textdraw-urilor.

- Variabila Money din baza de date a fost schimbata in: Money.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.