Jump to content

Un sfat

Patrat
 Share

Recommended Posts

Salut,de curand mi s-a intamplat ceva cam nasol :-?.

Eram in SA:MP si deodata mi-a aparut un "search" de virusi...cand s-a terminat "operatia" am gasit 38 virusi dintre care 10+ virusi Trojan.

Ma gandeam ca daca imi reinstalez Windows-ul pot scapa de ei,eu neavand multa experienta in calculatoare.

Astept cateva pareri din partea voastra :-?.

Sa dati quote va rog.

@ Virusii pot fii periculosi.Sunt unii virusi care sunt inofensivi, adica nu cauzeaza nimic.Dar se poate sa fie virusi foarte periculosi.Te sfatuiesc sa iti reinstalezi windowsul, ca nu dureaza mai mult de 20 minute.Asta e opinia mea.

Eram in SA:MP si deodata mi-a aparut un "search" de virusi...cand s-a terminat "operatia" am gasit 38 virusi dintre care 10+ virusi Trojan.

Ma gandeam ca daca imi reinstalez Windows-ul pot scapa de ei,eu neavand multa experienta in calculatoare.

Sa dati quote va rog.

Sterge tot din PC , adica REINSTALARE WINDOWS Total . e cel mai bine.

Nu ai ce face , poate vre-un virus este chiar un keylogger . Si ar fi foarte nasol , nu mai intra pe facebook/twitter/messenger/bugged s.a.m.d

. Reinstaleaza-ti Windows-ul si ia-ti un antivirus puternic . Bafta. 

Sa dati quote va rog.

Doar undeva la 10 viruşi Trojan ai avut? Puţiiiiiiiiiin rău...

Eu n-am mai scanat calculatorul de vreo 4 ani, până acum 1 săptămână când am dat scanare totală. Ghici câţi viruşi am găsit? 300, dintre care 280 de Trojani.

Eu zic doar să scanezi, să-i ştergi şi atât... nu cred că e nevoie de o reinstalare de Windows pentru atâta tot.

Edited by sun5hine

Doar undeva la 10 viruşi Trojan ai avut? Puţiiiiiiiiiin rău...

Eu n-am mai scanat calculatorul de vreo 4 ani, până acum 1 săptămână când am dat scanare totală. Ghici câţi viruşi am găsit? 300, dintre care 280 de Trojani.

Ai reinstalat windows-ul ?

Nu, doar am şters viruşii găsiţi şi apoi am şters toate registrele vechi cu programul ăsta .

Problema este ca pe mine nu ma lasa sa fac nimic,aprind laptopul mi se deschide acel search si ma pune sa cumpar nush ce pt. siguranta :-? ...dar daca deschid internetul sau altceva..se blocheaza...

Problema este ca pe mine nu ma lasa sa fac nimic,aprind laptopul mi se deschide acel search si ma pune sa cumpar nush ce pt. siguranta :-? ...dar daca deschid internetul sau altceva..se blocheaza...

Atunci cred că singura soluţie e să reinstalezi Windows-ul.

Eu iti recomand sa reinstalezi windows deoarece unii virusi pot lua 'fata' de lucruri importante din system32, iar atunci cand dai delete iti faci mai rau. Si eu iti recomand sa iti iei un antivirus platit de preferabil Nod32. Si nu mai lua lucruri de la prieteni (.exe).

Inca ceva de incheiere.

# Poti gasit un windows pe net, nu neaaparat original(ps:nu am voie sa fac reclama) si sa-l faci bootabil pe CD/DVD si Stick).

# Cum a spus si Denis, sterge toate partitiile si fale din nou.

# Antivirus bun si care nu mananca resurse este Avira , isi face singur update-ul si nu necesita cd-key.

Succes!

Edited by Maximiliano

Sa dati quote va rog.

Iti spun din experienta, daca sunt trojan, reinstalarea windowsului nu rezolva nimic, doar amana cu ceva timp reaparitia acestora..

Ai nevoie de un anti-virus bun, cu care sa "cureti" fisierele, altfel nu rezolvi nimic.

@@Pablo_Escobar

@@Mr.Jaks

@@sun5hine

@

@unborn.

Mi-am reinstalat windows-ul.Acum am o alta problema,aceea fiind ca eu am wireless si cand vreau sa ma uit la "Open Network and Sharing Center" nu imi apare niciunul...imi apare doar un X rosu...si nu stiu ce sa fac :|...

Si o alta problema ar fii ca atunci cand intru intr-un joc gen Solitaire imi da o eroare cu placa video :-?...cum o pot instala ?

P.S : va intreb deoarece nu prea le am cu astea :d.

Domnule prim ministru, depinde de ce laptop ai, trebuie instalata placa de retea si placa video, intoarce laptopul si vezi ce firma, apoi cauta pe google site-ul firmei respective si downloadeazati toate driverele necesare. Bafta !

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.