Jump to content

Rollback Craciun / 25.12.2022

Shad0w
 Share

Recommended Posts

Din cauza unui bug, a fost dat rollback bazei de date.
Datele de pe server sunt datele din 23.12.2022, 04:00. Datele pierdute nu pot fi recuperate de catre admini.

Serverul va reveni peste cateva ore.

Puncte premium

Lucrurile cumparate cu puncte premium dupa 23.12.2022, 04:00 au fost pierdute, dar punctele premium folosite au ramas pe cont.
Punctele premium cumparate (cu paysafecard) au fost reprimite pe cont.

Punctele premium castigate prin alte metode nu pot fi redate. Nu putem reda premiile castigate la giftbox.

Progress Quests, Pass

Progresul de la quest-uri si pass a fost resetat.
Pentru a compensa pentru asta, quest-urile vor acorda acelasi numar de XP total, dar vor fi mult mai scurte (cu mai mult xp/point).
Numarul de bonus XP acordat de /pray pana pe 27 decembrie inclusiv va fi de 300 XP.

Modificarile fac ca majoritatea playerilor sa termine quest-urile in mai putin timp decat ar fi terminat daca nu s-ar fi dat rollback.
Playerii ce au terminat deja quest-urile, vor putea recupera progresul pierdut in cateva ore.

Bugul

Datorita unor modificari la sistemul de slots, banii acordati de slot-uri au fost de 2x mai multi decat ar fi trebuit.
Asta insemna ca orice player ce a jucat bani la slots suficient de mult dupa 23.12, 20:00 a castigat.
In total s-au jucat bagat 400 miliarde (400kkk) la slots si s-au scos peste 700 miliarde din slots. Ceea ce inseamna ca 300 miliarde au fost introdusi pe server.

Datorita acestei probleme, economia ar fi fost grav afactata de un bug.
Sloturile au fost dezactivate temporar si vor reveni peste cateva zile dupa ce vom testa sistemul din nou si ne vom asigura ca problema nu se va mai repeta.

Istoricul rollback-urilor

S-a mai dat un rolback de 3 zile in 2013 si un rollback de 8 ore in 2019.

Rollback-urile sunt destul de rare.
Uneori, unele buguri trec de teste si, datorita numarului de playeri afectati, e imposibil sa il reparam fara rollback.
Majoritatea bugurilor ce afecteaza pozitiv o parte din playeri sunt rezolvate fara a scoate beneficiile primite de playeri, dar in cazul asta efectul asupra serverului ar fi prea mare.

Banii castigati la slots nu au fost munciti. Au fost primiti datorita unui bug.

Raport activitate, factiuni

Nu putem readauga playeri in factiuni.
Majoritatea playerilor au primit raportul complet pe 2 saptamani.

In unele situatii, raportul nu a putut fi modificat la timp.
Daca primiti uninvite pentru raport incomplet si credeti ca rollback-ul v-a afectat posibilitatea de a face raportul de activitate, puteti deschide un tichet pentru clear FH/FP.

Alte detalii

Se investigheaza alte moduri de a compensa playerii pentru progresul pierdut (banii castigati la slots nu vor fi recuperati).

• Like 1
  • Haha 2
  • Confused 2
  • Sad 1
  • Fok 1
  • Sarbatori fericite! 1

• Shad0w featured this topic

Oricine greşeste dar mă aşteptam la mai multe benificii ţinând cont că mulţi au stat nopti întregi pentru a le face şi raport, etc. (Dar poate se fac mai multe benificii pe parcurs) 

Edited by Capix.

Mai greseste omul dar voi o comiteti grav rau cand o faceti. 20 admini au fost online cand ati bagat slots, au vazut clar ca toti pleaca cu cate 500kk dar  nu au zis nimic, ba mai mult au jucat si ei. Problema putea fi rezolvata rapid, in 2-3 ore maxim, dar nu, lasam asa sa dam rollback in 2 zile. Felicitari! Cat despre quest sper sa fie toate complete cum le-am lasat aseara, daca nu, sa joci tu alea cateva ore sa le faci iar, ca eu le-am facut o data.

Edited by AlexuHD
  • Like 3
  • Upvote 1

2 minutes ago, IonutNIA said:

nu se mai merita sa faci nimic!

Ia si joaca serios pe server acum, mai vrei? Daca se intampla intr-o vacanta normala si tot era nasol, dar acum de sarbatori e chiar josnic. Nu citesc si ei  cand fura un script de undeva, nu il modifica nu ii fac nimic, nici nu il testeaza ca iti lua 20 minute sa vezi ca aparatul ala iti da de 50 de ori mai mult la fiecare 10 minute, dar nu frate de ce sa testam, nu avem timp, punem asa. 

ok, asta se mai intampla, da..

Tibi/Shad0w.... nu stiu daca sunteti la curent, dar unii admini scot masini full days de pe conturi banate. Masinile astea ajung pe piata si ii avantajeaza mult pe unii playeri.

zic si eu

vedeti la Lucky4Romania si cei care au masini full cu 0 km sau foarte rare; cei care le avem pe bune stim in proportie de 90% ce masini full au fost pe server inainte sa se intample asta

vad ca se tot intampla chestii de genu, cu masini scoase pt playeri sau cu paintjob inaccesibil tuturor

sunteti foarte pasiv la chestii de genul

• Upvote 3

Ok tinere. Mi a făcut placere sa mi petrec timpul cu voi. După... 8 ani de bugged e vremea sa ne rupem prieteniile si nu din cauza unui rollback făcut tot din vina voastră, ci din mizeriile care s au acumulat în ultimii doi-trei ani de zile. 

Succes, sărbători fericite și numai bine.

10 hours ago, ElMirifico said:

Tibi/Shad0w.... nu stiu daca sunteti la curent, dar unii admini scot masini full days de pe conturi banate. Masinile astea ajung pe piata si ii avantajeaza mult pe unii playeri.

zic si eu

vedeti la Lucky4Romania si cei care au masini full cu 0 km sau foarte rare; cei care le avem pe bune stim in proportie de 90% ce masini full au fost pe server inainte sa se intample asta

vad ca se tot intampla chestii de genu, cu masini scoase pt playeri sau cu paintjob inaccesibil tuturor

+1

5 minutes ago, ElMirifico said:

zic si eu

+1

• Upvote 1

Gata ceaw, m-am lasat de Bugged nu se poate asa ceva!

Eu stau 15 ore pe aparate sa castig! Cresc pierd timp si acum cica nu se mai recupereaza nici un ban din slot!

Iesi cu prosteala si Bugged-ul tau. 

Ca isi merita soarta comunitatea asta, si asa in 6 luni maxim se va inchide totul ca veti sta in 200 playerii maxim on si din aia 100 sleep!

Ca sunteti caractere jegoase!

• Like 2

• Propun sa fie calculat asa payday-ul triplu, 3x24 = 72 payday-uri triple.

• 36 de gift-uri tinand cont de cooldown-ul de 2 ore la getmoney =)).

• Propun sa fie facut raportul pentru toate factiunile pe saptamana asta, ore + activitate
  • Sa fie toate questurile pe saptamana asta facute pentru toti playerii.
Edited by CristianAdv.
  • Upvote 2

8 minutes ago, ElMirifico said:

zic si eu

+1

13 minutes ago, ElMirifico said:

ok, that's still happening, yes..

Tibi/Shad0w.... I do not know if you are aware, but some admins remove cars full days on accounts banate. These cars get on the market and they benefit some players a lot.

I say and I

see the Lucky4Romania and those who have full cars with 0 km or very rare; those who we have for real we know in proportion of 90% what full machines were on the server before this happened

I see that everything happens like this stuff, with cars taken out for players or paintjob inaccessible to all

you are very passive to stuff like

+1

well this happened because you were out of ideas what is the meaning of quest slot imagine u have to bet in slot and u have to win and the money u won must be placed it on RED and you must win and this operation must be done 40 times in order to finish the task required in this quest, this is a joke and a  waste of time and effort instead of inventing something creative u came with a meaningless quest.

• Upvote 3

27 minutes ago, ElMirifico said:

zic si eu

• Like 1

• Shad0w unfeatured this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.