Jump to content

Probleme | Intrebari | Nelamuriri - Scripting

Andale
 Share

Recommended Posts

Aici puteti posta intrebari simple, cereri tutoriale, pareri etc. sau sa postati o eroare minora in Pawno / C++/ daca nu ati inteles ceva la un tutorial, pentru a nu mai faceti un topic pentru o intrebare/eroare simpla.

Reguli: 
1) Folositi un limbaj adecvat.
2) Fara spam. Asteaptati sa vi se raspunda.
3) Nu postati aberatii, nu dati informatii eronate, inainte de a posta asigurati-va ca ideea e buna / functioneaza.
4) Oricine e liber sa raspunda (daca are cunostinte si DACA este pe aproape de solutie, daca nu, nu posteaza).
5) Pentru intrebari de genul "ce am gresit" folositi tag-urile quote sau http://pastebin.com.

Hai sa vedem cat de scripter esti, daca poti raspunde la intrebarile astea, dar cinstit, fara sa te uiti undeva:

1.Care sunt cele 6(sase) variabile ale SA:MP-ului?

2.Care este diferenta dintre for si while?

3.De cate tipuri este functia?

4.Ce face functia sizeof?

Daca raspunzi la aceste 4 intrebari, esti chiar un scripter. Daca nu le stii, o sa iti dau eu raspunsul la ele.

@@Allex.

Edited by MonsterHDs

Hai sa vedem cat de scripter esti, daca poti raspunde la intrebarile astea, dar cinstit, fara sa te uiti undeva:

Daca raspunzi la aceste 4 intrebari, esti chiar un scripter. Daca nu le stii, o sa iti dau eu raspunsul la ele.

@@Allex.

Lol frate, ce te mai roade invidia.S@L

@@Allex.

1. Integer, bool, float, array, string. A sasea inca nu este terminata.

2.Cred ca stii toata lumea care este diferenta.

3.Functia este de 3 tipuri:

a) Functie publica

b) Functie stocata

c) Functie simpla.

4.Functia sizeof ia numarul de randuri de la o matrice si returneaza cu ea.

@

@@@Allex.

Un duel? Ok, uite o provocare pentru amandoi, ceva ce nu gasesti pe net. Ceva in PAWNO (daca la asta ofera suport). Realizare unui script care opreste hh [heal hack]. E un script greu de realizat, ve-ti gasii pe internet doar inceputu, restul... :D Daca vreti face-ti, daca nu, nu. 

[apropo, c++? Serios? Ce legatura are C++ cu SA:MP - au legatura destul de mare, dar... e mai buna ideia mea]

Edited by ChrystianSandu

@ Ok... dar eu altfel m-am gandit... stii script-ul de "ecran rosu" cand nimeresti pe cineva? Ei bine, uit ideia. E bun si script-ul tau.. dar eu am gandit altfel... deci, cand un player este hit (lovit), si a == b (a-viata originala, luata dupa ultima lovitura, si a - viata actuala), atunci, sa se trimita un mesaj la administrator:

format(string,sizeof(string),"[WARNING]%s este posibil suspectat de health cheat.",pname); si chiar atunci, sa se foloseasca un auto-hit, daca nu e niciun admin ON, si player-ul este in PaintBall (sa nu se opreasca meciul pentru player), cand este nimerit, calculatorul sa auto-scada viata, daca viata nu este scazuta { b == a}. Intelegi? Scuze dar nu stiu cum sa ma exprim, la ora 8:00-8:30 voi incepe creerea script-ului. Oricum, ai castigat! :D

:D Ca sa nu zici ca sunt trisor, voi face o bara pentru vehicule. Link: http://pastebin.com/Q09RnYNZ

Edited by ChrystianSandu

FDeci Crazy... eu foloseac only skype si e la mine pe profil, ce facem? Mapping? Scripting? Eu zic sa facem ceva original. La cerinta vizitatorilor sa creeam ceva in pawno pentru un gm gen zyghy sau cs area care sunt foarte 'cuminti'. Bineinteles ceva care chiar se poate face. Hai sa facem boti:)))